hesja Air-Art Photography

20 KWI 2021

ADR21 KRZESINY

EPKS - 20.04.2021

Polsko-amerykańskie ćwiczenia Aviation Detachment Rotation (ADR) odbywają się w Polsce kilka razy w roku. To efekt postanowienia, które w 2011 roku podpisali przedstawiciele obu państw. Pierwsze wspólne manewry zorganizowano rok później. Od tego czasu nad Wisłą ćwiczą regularnie piloci zarówno myśliwców, jak i samolotów transportowych.
W ćwiczeniu Aviation Detachment Rotation 2021 ze strony amerykańskiej udział wzięły samoloty F-15 z 48 Skrzydła Myśliwskiego z brytyjskiego Lakenheath oraz samoloty F-16 z 52 Skrzydła Myśliwskiego z niemieckiego Spangdahlem. Ze strony polskiej w ćwiczeniu zaangażowane były samoloty F-16 i MiG-29 z baz w Krzesinach, Łasku, Mińsku Mazowieckim i Malborku. Misje wykonywane przez myśliwce wspierane były przez samolot wczesnego ostrzegania AWACS oraz amerykańskie samoloty transportowe C-17 i C-130.
W ramach ćwiczenia samoloty wykonywały kilka misji dziennie, w czasie których przeprowadzane było także tankowanie w powietrzu z udziałem brytyjskiej latającej cysterny KC-135. Walka w powietrzu, obrona terytorium, misje uderzeniowe – to tylko niektóre z zadań polskich i amerykańskich myśliwców F-16, które zostały zrealizowane podczas ćwiczenia Aviation Detachment. Celem ADR21 było przede wszystkim doskonalenie umiejętności związanych z realizacją działań przez duże ugrupowania statków powietrznych.
Realizowane zadania były okazją do przećwiczenia wspólnych procedur i doskonalenia interoperacyjności w ramach NATO.

 


Tło:

zamknij

© 2021 Sławek hesja Krajniewski

Polityka prywatności

Wykonanie: DRE STUDIO Agencja kreatywna